"Testvérek Rivalizálása: Az Érzelmi Dinamika Megértése"
A testvérek közötti rivalizálás érzelmi háttere
Annak dacára, hogy a testvérek ugyanattól a szülőktől származnak, különböző egyéni jellemvonásokkal rendelkeznek, eltérő sorsúak, és időnként nehézségeik adódnak az egymás közötti együttélés során.
Van egy olyan mélyen elhelyezkedő, felbonthatatlan kapcsolat, ami összeköti a testvéreket, függetlenül attól, hogy milyen a viszonyod hozzájuk, még akkor is, ha nincs jó kapcsolatotok, vagy esetleg sosem találkoztál néhányukkal.
A testvérekkel kialakuló kapcsolatnak sajátos szerkezetet kölcsönöz, amely hasonlít más kortárs kapcsolatokhoz, például élettársi, baráti vagy kollégiumi kapcsolatokhoz, és minden, ami a testvéreiddel megoldatlan marad, valószínűleg rányomja bélyegét ezekre a kapcsolatokra is.
A testvéri rivalizálás és a testvérek közötti konfliktusok okai általában mélyebbek, mint amilyennek látszanak. Ahogy a családi kapcsolatokban megfigyelhető, ezek a viták leggyakoribb okai:
- Versengés a szülők szeretetéért vagy figyelméért.
- Helyért való versengés a testvérsorban, olyan pozícióért, amely nem őt illeti meg
- Hűség az anyához vagy az apához, vagy azokhoz a családtagokhoz, akiket a család valamikor kiközösített (például ha az anya és az apa között konfliktus van, az egyik testvér hűséges marad az anyához, míg a másik az apához).
- Az anya és a testvérek, vagy az apa és a testvérek közötti megoldatlan konfliktusok átörökölődése a következő generációra (például egyes gyermekek ragaszkodnak a szüleikhez, míg mások a nagynénjeikhez/nagybátyjukhoz).
Ezek a dinamikák általában a tudatalatt működnek (nem vagyunk tudatában arról, hogy léteznek), és bizonyos életeseményeknél, például egy szülő halálánál vagy örökség utáni vitáknál, különféle módon erősödnek fel. A családi konstellációkban bekövetkező összefonódások felszínre hoznak valamit, ami általában pozitív irányba változtatja meg a kapcsolatot.
Íme néhány kulcsfontosságú tipp a testvéri rivalizálás és konfliktusok megoldásához:
- Tudatában lenni a kapcsolatot befolyásoló tudattalan dinamikáknak és lojalitásoknak.
- Tiszteletteljes hozzáállás főleg az előttünk született testvér iránt és hála minden utánunk érkezett testvér felé.
- Elfogadni a testvérsorban elfoglalt helyünket, beleértve az elvetett, elhunyt vagy egyéb okokból különböző testvéreket.
- Mindenkinek megtartani a helyét a családban az érkezés sorrendjének megfelelően, ne hasonlítsuk magunkat túlságosan a testvéreinkhez.
- Tiszteletben tartani a szülők és a mindannyiunk közötti egyedi kapcsolatokat, még akkor is ha különbözik a saját szülőnkhöz való kapcsolattól (például, ha valaki a "kedvenc" státuszban van, nehezebben tud függetlenedni az életben).
Készen állsz arra, hogy elindulj az úton, hogy megold a testvéri rivalizálást?
Ha érdekelnek a téma mélyebb aspektusai, csatlakozz hozzánk a közelgő családállításunkon Győrben: